Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 80-85

Την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 80-85 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο του τελικού του τουρνουά της Λουκόιλ στην Βουλγαρία.

Δείχνοντας κατά διαστήματα και πάλι το καλό του πρόσωπο στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στον τελικό του τουρνουά της Λουκόιλ και κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Οι πράσινοι ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησαν τους Καταλανούς να ξεφύγουν στο σκορ, έχοντας για κορυφαίο τον Κίτσεν, ο οποίος σημείωσε οκτώ πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά. Η αστοχία στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να ανοίξει την... ψαλίδα στο σκορ κι ανάγκασε το Τριφύλλι να ακολουθεί από απόσταση.

Ένα καλό διάστημα στο ξεκίνημα τους τέταρτου δεκαλέπτου δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, που έπαιξε και πάλι χωρίς τους Διαμαντίδη και Ούκιτς, να διεκδικήσει το ματς. Σίγουρα, πάντως, ο Αργύρης Πεδουλάκης θα είδε αρκετά πράγματα από αυτά που ζητάει από τους παίκτες του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 7 Άρμστρονγκ 14, Κίτσεν 15, Σχορτσανίτης 15, Τσαρτσαρής 4, Ματσιούλις 14, Πάνκο 9, Γιαννόπουλος 2.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο αγώνας φαίνεται ότι θα έχει μία μικρή καθυστέρηση, αν και οι δύο ομάδες είναι έτοιμες στο παρκέ. Ο λόγος είναι ότι άργησε να τελειώσει ο προηγούμενος αγώνας ανάμεσα στην Λουκόιλ και στον Ερυθρό Αστέρα.

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Μετά από περίπου 20 λεπτά, το τζάμπολ του αγώνα έγινε επιτέλους. Η πεντάδα του Παναθηναϊκού αποτελείται από τους Κίτσεν, Μπράμος, Ματσιούλις, Άρμστρονγκ και Τσαρτσαρή.

Η πεντάδα για την Μπαρτσελόνα: Χουέρτας, Ίνγκλις, Μάικλ, Λόρμπεκ και Τζαβάι.

0-3 Το πρώτο καλάθι του αγώνα είναι για την Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Ίνγκλις.

0-3 Διακοπή στον αγώνα εξαιτίας ενός προβλήματος στα χρονόμετρα. Δεν είναι γραφτό να γίνει το ματς φαίνεται...

2-3 Σκοράρει ο Μπράμος για τον Παναθηναϊκό.

2-6 Καλάθι και φάουλ από τον Μάικλ.

6-6 Με τέσσερις σερί πόντους από τον Άρμστρονγκ.

6-7 1/2 βολές από τον Τζαβάι.

8-7 Νέο καλάθι του Μπράμος.

8-10 Απαντάει με τρίποντο ο Λόρμπεκ.

10-10 Πάλι ο Μπράμος.

10-13 Κι άλλο τρίποντο από την Μπαρτσελόνα. Αυτή τη φορά ο Χουέρτας.

12-13 Μειώνει ο Κίτσεν.

15-13 Με τρεις σερί πόντους ο Σχορτσιανίτης βάζει μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό.

16-14 1/2 βολές ο Μάικλ.

17-14 1/2 βολές ο Σχορτσιανίτης.

17-16 Καλάθι από τον Τζαβάι.

19-18 Λιθουανική... συγχορδία στο σκοράρισμα. Για τον Παναθηναϊκό ο Ματσιούλις και για την Μπαρτσελόνα ο Γιασικεβίτσιους.

27-30 Γκολ-φάουλ από τον Ίνγκλις.

29-30 Το πρώτο καλάθι στον αγώνα από τον Χάρη Γιαννόπουλο.

29-32 Ασταμάτητος ο Ίνγκλις. Κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό ο Αυστραλός.

29-34 Το καλάθι του Ραμπασέδα αναγκάζει τον Αργύρη Πεδουλάκη να ζητήσει τάιμ άουτ.

29-36 Στο +7 η Μπαρτσελόνα με τον Τόμιτς.

33-36 Πάνκο και Τσαρτσαρή φέρνουν και πάλι κοντά στο σκορ τον Παναθηναϊκό.

33-38 Καλάθι από τον Μάικλ.

34-38 1/2 βολές από τον Τσαρτσαρή.

36-40 Μειώνει ο Πάνκο.

36-40 Τέλος Β' Δεκαλέπτου.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο: Κίτσεν 8, Μπράμος 4, Ματσιούλις 2, Τσαρτσαρής 4, Άρμστρονγκ 4, Σχορτσανίτης 6, Πάνκο 6, Γιαννόπουλος 2.

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Κίτσεν, Μπράμος, Ματσιούλις, Πάνκο, Σχορτσιανίτης.

38-40 Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο από τον Ματσιούλις.

38-42 Καλάθι από τον Μάικλ.

40-42 Και πάλι ο Ματσιούλις.

40-44 Σκοράρει κι ο Λόρμπεκ.

40-46 Στο +6 ο Τζαβάι την Μπαρτσελόνα.

40-48 Καλάθι από τον Αμπρίνες. Η Μπαρτσελόνα φαίνεται να βρίσκει ρυθμό στο παιχνίδι της.

42-48 Μειώνει ο Κίτσεν.

42-51 Τρίποντο ο Μάικλ.

45-51 Καλάθι και φάουλ από τον Κίτσεν. Πολύ καλός μέχρι τώρα ο Αμερικάνος.

47-51 Μειώνει ο Άρμστρονγκ.

47-53 Σκοράρει ο Τόμιτς.

49-53 Νέα λύση στην επίθεση από τον Άρμστρονγκ.

49-55 Ο Τόμιτς σκοράρει και πάλι. Έχει πάρει την σκυτάλη από τον Ίνγκλις του πρώτου ημιχρόνου.

51-55 Απαντάει ο Μπράμος. Δεν τα παρατάει ο Παναθηναϊκός.

51-57 Καλάθι από τον Χουέρτας.

51-60 Νάτος κι ο Ίνγκλις που λέγαμε νωρίτερα.

52-60 1/2 βολές από τον Σχορτσιανίτη.

52-62 Ο Τόμιτς στέλνει τη διαφορά στο +10 για την Μπαρτσελόνα.

52-65 Τέλος Γ' Δεκαλέπτου.

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

57-65 Μειώνει ο Παναθηναϊκός με καλάθια των Πάνκο και Άρμστρονγκ.

59-65 Και πάλι ο Άρμστρονγκ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

59-67 Καλάθι ο Λόρμπεκ.

61-67 Απαντάει ο Ματσιούλις.

61-70 Τρίποντο ο Λόρμπεκ.

61-72 +11 η Μπαρτσελόνα με τον Χουέρτας.

64-72 Τρίποντο ο Ματσιούλις.

64-74 Και πάλι στους δέκα πόντους η διαφορά με τον Ίνγκλις.

66-74 Ο Άρμστρονγκ μειώνει για τον Παναθηναϊκό.

66-76 Καλάθι από τον Τζαβάι.

68-76 Ο Σχορτσιανίτης σκοράρει κάτω από το καλάθι.

68-79 Τρίποντο ο Γιασικεβίτσιους.

70-79 Σκοράρει και πάλι ο Σχορτσιανίτης.

70-81 Σειρά του Γιασικεβίτσιους.

72-81 Ο Κίτσεν απαντάει στον Σάρας.

72-84 Νέο τρίποντο από τον Λόρμπεκ.

74-84 Μειώνει και πάλι ο Σχορτσιανίτης.

77-84 Τρίποντο από τον Ματσιούλις, ένα λεπτό πριν το τέλος.

77-85 1/2 βολές από τον Τζαβάι.

78-85 1/2 βολές από τον Ματσιούλις.

80-85 Τέλος Αγώνα.

PRE GAME

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη ημέρα της διοργάνωσης νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 70-64. Οι πράσινοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στην αμυντική τους λειτουργία ενώ στην επίθεση θέλουν ακόμα δουλειά, αν και απουσίαζαν οι Διαμαντίδης και Ούκιτς.

Κορυφαίος για τους πράσινους, κόντρα στην σερβική ομάδα, ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης. Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 18 πόντους και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μάικ Μπράμος με 11 πόντους.

Στον τελικό του τουρνουά ο 6άστερος θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα, η οποία θα έχει στη διάθεσή της τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Τζάμπολ στις 19.00.

Για τους Καταλανούς θα απουσιάσει το μεγάλο τους αστέρι, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ο Ισπανός γκαρντ είναι τραυματίας.