Πέμπτη 1 Νοεμβρίου 2012

Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 73-64

Κάνοντας συνολικά 23 λάθη ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 73-64 από την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία. Προσπάθησαν στο τέλος να το γυρίσουν οι πράσινοι αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά με συγκέντρωση και τον Αργύρη Πεδουλάκη να χρησιμοποιεί στην πεντάδα τον Άρμστρονγκ.

Με τον Διαμαντίδη σε ρόλο εκτελεστή οι πράσινοι έμεναν κοντά στο σκορ με τη Φενέρ να φτάνει δύο φορές στο +5 (15-10 και 17-12). Κάπου εκεί μπήκαν και άλλοι παίκτες στο επιθετικό παιχνίδι του Τριφυλλιού με τον Ούκιτς με τρίποντο να φέρνει το ματς στα ίσα 17-17 με τον ΜακΚάλεμπ με δύο βολές να γράφει το τελικό 19-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Διαμαντίδη στον πάγκο ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε τρία λάθη σε ισάριθμα λεπτά φτάνοντας τα 7. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι  που με τους Μπογκντάνοβιτς και Καραμάν να πυροβολούν έξω από τη γραμμή του τριπόντου άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά.

Στην επίθεση ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κακές επιλογές και αυτό δεν του επέτρεπε να σκοράρει. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι πράσινοι έβαλαν μόλις δώδεκα πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, με νέο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς η διαφορά έφτασε στο +15 (42-27) στο 19' με τον Άρμστρονγκ να μειώνει με κάρφωμα στο 42-29 του ημιχρόνου.

Ένα σκορ που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποτυπώνεται και στα στατιστικά του αγώνα. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν 12 λάθη και με εξαίρεση τα δίποντα είχαν χειρότερα στατιστικά από τους γηπεδούχους.

Πλήρωσε τα λάθη

Ο Παναθηναϊκός αντί να μπει δυναμικά στην τρίτη περίοδο συνέχισε το ρεσιτάλ λαθών του κάτι που δεν του επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα να μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση.

Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι το Τριφύλλι έμεινε χωρίς πόντους για σχεδόν τέσσερα λεπτά στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε με τίποτα λύσεις επιθετικά αφού ο λαβωμένος Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν απελπιστικά μόνος του.

Την ίδια ώρα η Φενέρ χωρίς να κάνει τίποτα συγκλονιστικό στην επίθεση κατάφερνε να διατηρεί την διαφορά την οποία έφτασε ακόμα και στους 19 πόντους (52-33). Το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μαζέψουν τη διαφορά στους 17 (58-41, 30).

Πάλεψε στο τέλος, αλλά...

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αισθητά, λιγόστεψε τα λάθη του (έκανε μόνο τρία) και προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση.

Οι πράσινοι αρχικά κατέβασαν τη διαφορά στους δώδεκα 60-48 (5.30 πριν το τέλος του αγώνα). Οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν πολλές ευκαιρίες να κατεβάσουν και άλλο τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφεραν και τους τιμώρησε ο Μπογκντάνοβιτς. Ο φόργουορντ της Φενέρ με τρίποντο σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος έστειλε τη διαφορά στο +15 κόβοντας τα πόδια των πράσινων.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 9 με τρίποντο του Ούκιτς στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 23-12, 16-12

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8, Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Κάραμαν 12, Μπογκντάνοβιτς 13, Πρέλντζιτς 5

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 9, Ματσιούλις 14 (10ρ), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11, Λάσμε 7 (8ρ), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 12, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 7

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

19:34
Καλησπέρα σας! Είναι το Live Blog για τον αγώνα της Φενέρμπαχτσε με τον Παναθηναϊκό.
19:35
Ο αγώνας ξεκινάει στις 8μ.μ. και περιλαμβάνεται στην 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
19:36
Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην κορυφή του Α' ομίλου με απολογισμό 2-1 νίκες και "συγκάτοικο" τη Ρεάλ Μαδρίτης.
19:39
Πρόκειται για ένα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες, καθώς ο Μάικ Μπατίστ θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό, για πρώτη φορά. Να υπενθυμίσουμε ότι το περασμένο καλοκαίρι άλλαξε στρατόπεδο μετά από 9 χρόνια.
19:39
Κόντρα στις πρώην ομάδες τους θα αγωνιστούν επίσης οι Σάτο και Ούκιτς που άλλαξαν στρατόπεδα το περασμένο καλοκαίρι.
19:45
Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από δύο συνεχόμενες καλές εμφανίσεις με αντίπαλο την Ολίμπια Λιουμπλιάνας και το Ρέθυμνο κι επομένως θέλει να... τριτώσει το καλό.
19:46
Επέστρεψε στην 12άδα ο Ξανθόπουλος. Κανονικά και ο Σχορτσανίτης ο οποίος έκανε χαλαρά την Τρίτη λόγω κρυολογήματος.
19:47
Από τη Φενέρμπαχτσε οι Σάτο και ΜακΚάλεμπ ήταν τραυματίες αλλά θα παίξουν κανονικά.
19:49
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Πάνκο και Άρμστρονγκ θα ξεκινήσει το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός.
19:51
Με τους Μπρέμερ, Σάτο, Άντερσεν, Μπατίστ και Πρέλτζιτς θα ξεκινήσει η Φενέρ.
19:52
Με ένεση θα αγωνιστεί ο Διαμαντίδης. Πόνεσε στον προσαγωγό αλλά παίζει κανονικά
19:52
Ξεκίνησε το παιχνίδι!
19:52
Δίποντο από το Σάτο που ανοίγει το σκορ (2-0)
19:55
Κακή πάσα του Διαμαντίδη στον Άρμστρονγκ. Ο Μπρέμερ με τρίποντο γράφει το 6-2 στο 2'
19:55
Άστοχος ο Άρμστρονγκ για δύο
19:56
Τρίποντο από τον Διαμαντίδη από τα 8,5 μέτρα (6-5)
20:07
Μειώνει με ατομική προσπάθεια ο Διαμαντίδης (17-14)
20:07
Αστόχησε ο Μπρέμερ
20:08
Ωραία πάσα του Σχορτσανίτη στον Ούκιτς που ισοφαρίζει σε 17-17 στο 9'
20:09
Κερδίζει βολές ο ΜακΚάλεμπ. Μέσα και οι δύο (19-17)
20:10
Αστόχησε ο Μπράμος. Τέλος α' δεκαλέπτου στην Τουρκία. 19-17 μπροστά η Φενέρμπαχτσε
20:14
Αστοχεί ο Ούκιτς, όχι και ο ΜακΚάλεμπ όμως (23-19 στο 12')
20:15
Επιστρέφει ο Διαμαντίδης στο παρκέ. Δεν μπορεί ο Ούκιτς να τον αντικαταστήσει επάξια στην οργάνωση
20:16
Λάθος του Τσαρτσαρή
20:16
Στο 13' ο Πεδουλάκης καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
20:21
Αστοχεί ο Τσαρτσαρής για τρεις. Ριμπάουντ από το Λάσμε που βάζει το καλάθι, παίρνει και το φάουλ. Έκανε το 29-24
20:23
Φάουλ του Λάσμε στον Μπρέμερ. Κάνει το 34-24 με 2/2 και στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους
20:24
Στο 19΄ η Αρμάνι προηγείται με 50-47 της Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας με 11 πόντους του Φώτση
20:29
Στο ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σχορτσανίτης στις βολές. 1/2 και 39-27
20:30
Στα 37'' πριν το τέλος ο Μπογκντάνοβιτς γράφει το 42-27 με νέο τρίποντο. 3/4 έχει
20:31
Τάιμ άουτ ο Πεδουλάκης
20:31
Επιθετικό φάουλ του Τσαρτσαρή
20:33
Καρφώνει για το 42-29 ο Άρμστρονγκ στο τέλος του α' ημιχρόνου.
20:51
Κι άλλο καλάθι ο Μπατίστ. Κάνει το 46-29. Στους 17 η διαφορά. Τάιμ άουτ από τον Πεδουλάκη
20:53
Η μπάλα για την Φενέρ.
20:53
Ο Μπρέμερ θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.
20:55
Λάθος από τον Λάσμε και η μπάλα για την Φενέρ.
20:55
Ο Ματσιούλις θα κάνει το 46-31 στο 14'.
20:56
Καλάθι του Μπατίστ, επιθετικό φάουλ του Τσαρτσαρή.
21:03
Ο Σχορτσανίτης με 2/2 βολές θα κάνει το 54-37 και ο Σάτο θα πετύχει το 56-37.
21:04
Τρίποντο από τον Ματσιούλις και 56-40.
21:05
1/2 βολές από τον Ματσιούλις και 56-41 στο 29'.
21:06
Άστοχος ο Τσαρτσαρής.
21:08
Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με την Φενέρ να είναι μπροστά στο σκορ του Παναθηναϊκού με 58-41.
21:09
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο.
21:10
Ο Λάσμε θα κάνει το 58-43.
21:11
Βολές από τον Μπογκντάνοβιτς και 1/2 (59-43).
21:17
Καλάθι από τον Πάνκο και 60-48. Τάιμ άουτ για τον Πιανιτζάνι.
21:19
Ο Μπρέμερ με τρίποντο θα σημειώσει το 63-48.
21:20
63-50 με τον Πάνκο στο 36'.
21:20
Λάθος από τον Σχορτσανίτη.
21:22
66-50 με τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς.
21:23
66-51 με 1/2 βολές του Σχορτσανίτη στο 37'.
21:28
1/2 βολές από τον Σχορτσανίτη και 67-57.
21:29
2/2 βολές από τον Ονάν και 69-57.
21:30
1/2 βολές από τον Πάνκο, κλέβει τη μπάλα ο Ματσιούλις και 69-60.
21:35
Ο Ούκιτς θα διαμορφώσει το τελικό σκορ (73-64). Η Φενέρ θα νικήσει τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη.